Madagaszkári nappali gekkó (Phelsuma madagascariensis grandis)
KÜLSEJE ÉS ÉLETVITELE:
A madagaszkári nappali gekkó gyönyörű élénkzöld színben pompázik, melyet vörös pöttyök és alakzatok tesznek még érdekesebbé.
Ahogy a nevében is szerepel, nappal aktív állatról beszélhetünk, éjszaka pedig pihen.
Egy kifejlett nappali gekkó 20-25 cm között van. A lábacskáit tapadólemezek ékítik, melyek segítségével nagyon ügyesen mászik a legkülönfélébb felületeken, így a terráriumi üvegen is.
Az eredeti élőhelye Madagaszkár. A nappali gekkó egy kevésbé kezes és fürge hüllő, így az gyakori érintkezés, főleg tapasztalatlan kezek számára nem javasolt, de sok türelemmel és odafigyeléssel akár kézhez is szoktathatjuk őket.
TÁPLÁLKOZÁSA:
A madagaszkári nappali gekkó vegyes étrenden él, azaz nagyjából fele-fele arányban adhatunk neki élő eleséget és növényi eredetű táplálékot.
Eleségállatnak kiválóan megfelel a barnatücsök, kisebb sáskák, katonalégy lárva, viaszmoly lárva, rózsabogárlárva, lisztkukac, gyászbogár lárva, stb.
A nappali gekkó kifejezetten szereti az édes gyümölcspépeket, zseléket, ezért nyugodtan adhatunk neki pépesített banánt, mangót, narancsot, barackot, egyéb gyümölcsöket, valamint az erre a célra kifejlesztett bogárzselét, vagy tubusban kapható pürét.
Egy kifejlett gekkót elég minden másnap etetni, de növendékkorában minden nap igényli a táplálékot.
Folyadékigénye magas, így arra szintén fokozottan ügyelni kell.
A nappali gekkónak, mint a legtöbb fajtársának, szüksége van arra, hogy megfelelő kalcium- és vitaminellátásban részesüljön, ezért figyeljünk oda, hogy mindig megkapja az étkezéskor az adagját.
Részletesebb információt a madagaszkári nappali gekkó táplálkozásáról itt találsz
TERRÁRIUMI TARTÁSA:
A madagaszkári nappali gekkók tarthatók párban is, de egy hím mellé akár 2-3 nőstény is rakható (más hüllőfajjal tilos együtt tartani!). Ettől függően változik a szükséges terrárium mérete. Egy kifejlett párnak nagyjából 50x40x90cm méretű terráriumra van szüksége, de a kényelmük érdekében ennél nagyobb az optimális.
A nappali gekkónak úgy kell kialakítani az élőhelyét, hogy egy esőerdőre hasonlítson. Sok búvóhely kell neki és minél több, dús növényzet, mely akár élő növény, akár műnövény is lehet, bár előbbi inkább preferált.
Sokat ugrálnak ágról-ágra, ezért strapabíró ágakat, bambusz rudakat helyezzünk el neki, valamint a terrárium hátterén jó, ha több párkány is található.
Az aljzat mindenképpen természetes legyen, például erdei föld, kókuszrost, bambuszlevelek
A folyadékbevitelt az üvegre permetezett cseppek által tudjuk neki biztosítani, ezért a terráriumot soha ne tisztítsuk vegyi anyagokkal, és a berendezés, festés se legyen a nappali gekkó számára káros hatással!
A páratartalom igencsak releváns tényező, legjobb, ha 80% és 90% között tudjuk tartani. Ezt terráriumi mérőkkel tudjuk ellenőrizni, a kívánt értéket pedig különféle módokon elérni, például terráriumi ködösítő gépekkel, esőztetővel, belső vízeséssel, stb.
Legalább 2 szellőzőréssel legyen ellátva a terrárium (alul és felül is). A felső nyílásra kell helyezni az UVB és UVA (melegítő) izzókat, ami azért fontos, mert az üvegen nem hatolnak át megfelelően a sugarak, az acélrácsos szellőzőn viszont igen. A hőmérséklet 26 és 29 fok között legyen, 30 fok a maximum.
Bővebben a megvilágításról, terrárium kialakításáról itt tudsz tájékozódni